SoverSky T7.1 2000W 25PMH 20AH/40AH Electric Mobility Adult Trike
★★★★ 4.7/5 - From 2,916+ store orders
Fast Shipping | Easy Returns | No Sales Tax
Sale Sold out
  • Fast Shipping: We Ship In 1-3 Days
  • Place An Order (888) 600-8495
  • USA Sourced Brands
Out of stock
SoverSky Electric Mobility Adult Trike
[70 MILES CITY RANGE] The 60V 20AH high-density lithium battery pack provides 35 miles of city range or combined stop-and-go range. SoverSky T7.1 has two battery box , it can carry 2 batteries ,make it 60V 40Ah .
[SMOOTH SPEED ACCELERATION] With 60V 40A integrated controller, Possess a good level of stability in power supply control and high current output capability making the 3 speed up and down very smooth. It also has a reverse gear .
Specifications
Motor 2000watts Brushless Motor
 120 NM max motor torque
Max-Speed 25 MPH ( Optimized Terrain )
Battery 60V / 20Ah Lithium-ion Removable Max-Range 30 Mi ( Optimized Conditions )
Controller 60V / 55A integrated controller Max-Load 440 Lbs
Charger 5A Fast Aluminum charger Charge Time 4-6 Hours
Tire Size 215/40-10 vacuum Tubeless Tire Pressure Front: 250 kPa  Rear: 250 kPa
Brake Hydraulic brake Suspension Hydraulic shock Fork +Rear Spring Shock
Wheel Material Aluminum Frame Material Seamless steel pipe
Light 60V Headlight,Turnning /Brake light Throttle Twist Three Forward Speed + One Rear Gear
Footrest Yes LCD Display Speedmeter , Mileage,Power,Voltage
Phone holder
with USB port
No Bluetooth Speaker Optional
Saddle Bag Optional  Rear Basket Yes
Shipping Size 75" * 15" * 30" Shipping Weight 220 Lbs
View full details
Customer Reviews
Based on 12 reviews
100%
(12)
0%
(0)
0%
0%
0%
S
Steve G.
You're friendly scooter boy
C
Cistlecan D.
Satisfying, love it
D
Daniel M.
Great scooter
P
Patricia L.
If you want a new buddy get this today !
H
Heidi D.
Life Changing for my daughter
Frequently Asked Questions
How To Place An Order?
You Have 2 Ways Of Placing An Order: