SoverSky SL1.0/Pro 3000W 45MPH 20AH/40AH Fat Tire Scooter Bike
★★★★ 4.7/5 - From 2,916+ store orders
Fast Shipping | Easy Returns | No Sales Tax
Sale Sold out
  • Fast Shipping: We Ship In 1-3 Days
  • Place An Order (888) 600-8495
  • USA Sourced Brands
Out of stock
SL1.0/Pro Fat Tire Lithium Commuter Scooter
[60 MILES CITY RANGE] The 60V 20AH high-density lithium battery pack provides 30 miles of city range or combined stop-and-go range. And SoverSKy SL1.0 has two battery box ,that means it can carry 60V40Ah battery make the max range reaching 60 Miles .
[SMOOTH SPEED ACCELERATION] With 60V 40A integrated controller, Possess a good level of stability in power supply control and high current output capability making the 3 speed up and down very smooth.
Specifications
Motor 2000watts Brushless Rear Hub
 100 NM max motor torque
Max-Speed 35 MPH ( Optimized Terrain )
Battery 60V / 20Ah Lithium-ion Removable Max-Range 30 Mi ( Optimized Conditions )
Controller 60V / 55A integrated controller Max-Load 440 Lbs
Charger 5A Fast Aluminum charger Charge Time 4-6 Hours
Tire Size 215/40-10 vacuum Tubeless Tire Pressure Front: 250 kPa  Rear: 250 kPa
Brake Hydraulic brake Suspension Hydraulic shock Fork +Rear Spring Shock
Wheel Material Aluminum Frame Material Seamless steel pipe
Light 60V Headlight,Turnning /Brake light Throttle Twist Three Speed gear throttle in the default
Phone holder
with USB port
No Bluetooth Speaker Optional
Saddle Bag Optional  Rear Basket No
Shipping Size 70" * 15" * 30" Shipping Weight 185 Lbs
View full details
Customer Reviews
Based on 10 reviews
100%
(10)
0%
(0)
0%
0%
0%
M
Marc C.
The most awesome scooter I’ve ever rode in my live!
A
Albert B.
AWESOME RIDE!!!!
S
Shawn W.
Fun, fun, fun
E
Eugene G.
Excellent scooter
L
Loren M.
Excellent for the price
I’m really happy with it. It’s fast, sturdy, and it looks really cool! The pictures don’t do it justice. This model is also full size even though they show a kid riding it. I’m 6’ 1” and it’s a perfect fit. Well worth the money.
Frequently Asked Questions
How To Place An Order?
You Have 2 Ways Of Placing An Order: